SPESIFIKASI DRIVER ACER ASPIRE 2020
SPESIFIKASI ACER ASPIRE 2020
| Chipset: | Intel 855GME |
| Installed memory: | 512MB |
| Maximum supported memory: | 2GB |
| Video card: | ATI Mobility Radeon 9700 128MB DDR video VRAM |
| Audio card: | Compatible with MS Sound |
| Speakers: | Built-in stereo speakers Built-in subwoofer S/PDIF support |
| Screen size: | 15.4" |
| Screen resolution: | 1280 x 800 (16.7 million colors) |
| Screen aspect ratio: | Widescreen |
| Screen type: | TFT LCD |
| Hard disk drive: | 80GB |
| Hard disk features: | ATA/100 |
| Floppy drive: | None |
| CD-ROM/DVD/Optical drive: | DVD-Super multi drive [1] DVD/CD-RW combo drive [1] |
| Pointing device: | Touchpad |
| Microphone: | Built-in |
| Card reader: | MMC MS SD SM |
| PCMCIA slots: | 1 x PCCard Type II |
| Modem: | 56K ITU V.92 software data/fax modem |
| LAN: | 10/100Mb |
| Wi-Fi: | 802.11b/g [1] |
| Bluetooth: | Bluetooth [1] |
| External ports: | 1 x Audio Headphones/Speakers/Line-out 1 x Audio Mic/Line-in 1 x FIR 1 x IEEE 1394 1 x Parallel 1 x RJ-11 1 x RJ-45 1 x S-Video 1 x VGA 3 x USB 2.0 |
| Dimensions: | 360.7mm x 271.8mm x 27.9mm/33.5mm (14.2" x 10.7" x 1.1"/1.32") |
| Weight: | 6.6lb (with primary battery) |
| Battery: | Li-Ion battery |
| Operating System(s): | Windows XP Home or Windows XP Professional |
| Included accessories: | 100V - 240V AC adapter |
| Warranty: | 1-year limited warranty |
DOWNLOAD DRIVER ACER ASPIRE 2020
