SPESIFIKASI DRIVER ACER ASPIRE 2420
SPESIFIKASI ACER ASPIRE 2420
| Chipset: | Intel GL960 Express |
| Front Side Bus: | 533 MHz FSB |
| Installed memory: | Up to 2GB |
| Maximum supported memory: | 2GB |
| Memory type: | Dual-channel DDR2-533 |
| Video card: | Intel Graphics Media Accelerator X3100 8MB of dedicated system RAM Up to 350MB of shared system RAM |
| Video features: | Integrated 3D graphics Microsoft DirectX 9 |
| Audio card: | HD audio Compatible with MS Sound |
| Speakers: | Built-in stereo speakers |
| Screen size: | 12.1" |
| Screen resolution: | 1280 x 800 |
| Screen aspect ratio: | Widescreen |
| Screen type: | Acer CrystalBrite TFT LCD |
| Hard disk drive: | Up to 250GB |
| CD-ROM/DVD/Optical drive: | 8x DVD-Super Multi double-layer drive [1] DVD/CD-RW combo drive [1] |
| Pointing device: | Touchpad |
| Webcam: | Acer Crystal Eye web camera [1] |
| Microphone: | Built-in stereo microphones |
| Card reader: | MMC MS MS PRO SD xD |
| PCMCIA slots: | 1 x ExpressCard/54 |
| Modem: | 56K ITU V.92 modem |
| LAN: | 1Gb |
| Wi-Fi: | 802.11b/g [1] Acer InviLink |
| Bluetooth: | Bluetooth 2.0+EDR [1] |
| External ports: | 1 x Audio Headphones/Speakers/Line-out 1 x Audio Mic-in 1 x S-Video/TV-out 1 x VGA 3 x USB 2.0 |
| Dimensions: | 304mm x 223mm x 32mm/41.9mm (11.97" x 8.78" x 1.26"/1.65") |
| Weight: | 4.54lb (with primary battery) |
| Operating System(s): | Windows Vista Home Basic Windows Vista Home Premium |
| Included accessories: | 100V - 240V AC adapter |
| CPU specifications: |
|
DOWNLOAD DRIVER ACER ASPIRE 2420
CAMERA BISON
CAMERA SUYIN
CAMERA CHICONY
MODEM FOXCONN
MODEM AGERE
WIRELES LAN ATHEROS
WIRELESS LAN BROADCOM
WIRELESS LAN INTEL
