SPESIFIKASI DRIVER ACER ASPIRE 1670
SPESIFIKASI ACER ASPIRE 1670
| Chipset: | ATI Mobility Radeon RC300M ATI SB200 |
| Installed memory: | 512MB |
| Maximum supported memory: | 2GB |
| Memory type: | SODIMM DDR-333 |
| Video card: | ATI Radeon Mobility 9700 64MB video RAM |
| Audio card: | Compatible with MS Sound Compatible with Sound Blaster Pro |
| Speakers: | Built-in |
| Screen size: | 15.4" |
| Screen resolution: | 1280 x 800 (16.7 million colors) |
| Screen aspect ratio: | 16:10 |
| Screen type: | CrystalBrite TFT LCD |
| Hard disk drive: | 40GB or larger drive |
| Hard disk features: | ATA/100 |
| CD-ROM/DVD/Optical drive: | DVD/CD-RW combo drive [1] |
| Pointing device: | Touchpad |
| Card reader: | Memory Stick Pro MultiMedia Card Secure Digital Card SmartMedia Card xD-Picture Card |
| PCMCIA slots: | 1 x PCCard Type II ENE 714/1410 PCCard controller |
| Modem: | 56K ITU V.92 data/fax modem |
| LAN: | 10/100Mb |
| Wi-Fi: | 802.11g |
| External ports: | 1 x Audio Headphones/Speakers/Line-out 1 x Audio Mic/Line-in 1 x FIR 1 x IEEE 1394 1 x Parallel 1 x VGA 4 x USB 2.0 |
| Dimensions: | 365.8mm x 289.6mm x 45.7mm (14.4" x 11.4" x 1.8") |
| Weight: | 7.5lb |
| Battery: | 8-cell Li-Ion battery 1-hour battery life 2-hour rapid charge 4-hour in-use charge |
| Operating System(s): | Windows XP Home |
| Included accessories: | 100V - 240V AC adapter |
| Warranty: | 1-year limited warranty |
DRIVER ACER ASPIRE 1670
