SPESIFIKASI DRIVER ACER ASPIRE 1700
SPESIFIKASI ACER ASPIRE 1700
| Chipset: | SiS 962 SiS M650 |
| Front Side Bus: | 400 MHz FSB 533 MHz Bus |
| Installed memory: | 1GB 512MB |
| Maximum supported memory: | 2GB |
| Video card: | SiS M650 [1] nVidia GeForce FX Go5200 [1] nVidia GeForce FX Go5600 [1] nVidia GeForce4 448Go [1] 64MB RAM |
| Audio card: | Compatible with MS Sound Compatible with Sound Blaster Pro |
| Speakers: | Built-in |
| Screen size: | 17" |
| Screen resolution: | 1280 x 1024 (16.7 million colors) |
| Screen aspect ratio: | Standard |
| Screen type: | DT LCD |
| Hard disk drive: | 20GB or larger drive |
| Hard disk features: | ATA/100 |
| CD-ROM/DVD/Optical drive: | Internal 24x CD-ROM [1] Internal 2x DVD-RW drive [1] Internal 8x DVD-ROM [1] Internal 8x DVD/24x CD-RW combo drive [1] |
| Pointing device: | Touchpad |
| PCMCIA slots: | 1 x PCCard Type II |
| Modem: | 56K ITU V.90 data/fax modem |
| LAN: | 10/100Mb |
| External ports: | 1 x Audio DJ 1 x Audio Headphones/Speakers/Line-out 1 x Audio Mic/Line-in 1 x PS/2 1 x Parallel 1 x RJ-11 1 x RJ-45 1 x S-Video 1 x Serial 1 x VGA 2 x IEEE 1394 4 x USB 2.0 |
| Battery: | Li-Ion battery [1] NiMH battery [1] |
| Operating System(s): | Windows XP Home Windows XP Professional |
| Included accessories: | 100V - 240V AC adapter |
| Warranty: | 1-year limited warranty |
DRIVER ACER ASPIRE 1700
