DOWNLOAD DRIVER ACER ASPIRE 1520
| Chipset: | VIA K8N800 series |
| Installed memory: | 512MB |
| Maximum supported memory: | 2GB |
| Memory type: | SODIMM DDR-333 |
| Video card: | UniChrome Pro IGP 64MB of shared video RAM |
| Audio card: | Compatible with MS Sound Compatible with Sound Blaster Pro |
| Speakers: | Built-in |
| Screen size: | 15" |
| Screen resolution: | 1024 x 768 (16.7 million colors) |
| Screen aspect ratio: | Standard |
| Screen type: | TFT |
| Hard disk drive: | 80GB or larger drive |
| Hard disk features: | ATA/100 |
| CD-ROM/DVD/Optical drive: | Depends on model |
| Pointing device: | Touchpad |
| Modem: | 56K ITU V.92 data/fax modem |
| LAN: | 10/100Mb |
| External ports: | 1 x Audio Headphones/Speakers/Line-out 1 x Audio Mic/Line-in 1 x FIR 1 x IEEE 1394 1 x Parallel 1 x USB 2.0 1 x VGA |
| Battery: | Li-Ion battery |
| Operating System(s): | Windows XP Home Windows XP Professional |
| Included accessories: | 100V - 240V AC adapter |
DRIVER ACER ASPIRE 1520
LAN DRIVER Realtek
LAN DRIVER VIA
