SPESIFIKASI DRIVER ACER ASPIRE 1640
SPESIFIKASI LAPTOP ASPIRE 1640
| Chipset: | Intel 915GM |
| Front Side Bus: | 533 MHz FSB |
| Installed memory: | 1GB 512MB |
| Maximum supported memory: | 2GB |
| Memory type: | DDR2-533 |
| Video card: | Intel 915GM integrated graphics |
| Audio card: | Compatible with MS Sound Compatible with Sound Blaster Pro |
| Speakers: | Built-in |
| Screen size: | 15" [1] 15.4" [1] |
| Screen resolution: | 1024 x 768 (16.7 million colors) [1] 1280 x 800 (16.7 million colors) [1] |
| Screen aspect ratio: | Standard [1] Widescreen [1] |
| Screen type: | CrystalBrite TFT LCD [1] TFT LCD [1] |
| Hard disk drive: | 60GB or larger drive |
| Hard disk features: | ATA/100 |
| CD-ROM/DVD/Optical drive: | DVD-Dual drive [1] DVD/CD-RW combo drive [1] |
| Pointing device: | Touchpad |
| PCMCIA slots: | 1 x PCCard Type II |
| Modem: | 56K ITU V.92 modem |
| LAN: | 10/100Mb |
| Dimensions: | 364mm x 278.9mm x 38.9mm (14.33" x 10.98" x 1.53") |
| Weight: | 6.5lb (15.4" LCD model with primary battery) |
| Battery: | 4-cell Li-Ion battery 2-hour battery life 2.5-hour rapid charge 3.5-hour in-use charge |
| Operating System(s): | Windows XP Home with SP2 Windows XP Professional with SP2 |
| Included accessories: | 100V - 240V AC adapter |
DOWNLOAD DRIVER
WIRELESS LAN DRIVER Intel
WIRELESS LAN DRIVER Atheros
