SPESIFIKASI DRIVER ACER ASPIRE 3020
SPESIFIKASI ACER ASPIRE 3020
| Chipset: | ATI Radeon Xpress 1100 |
| Installed memory: | Up to 2GB |
| Maximum supported memory: | 4GB |
| Memory type: | Dual-channel SODIMM DDR2-533 Dual-channel SODIMM DDR2-667 |
| Video card: | ATI Radeon Xpress 1100 Up to 128 MB of shared system RAM |
| Video features: | Integrated 3D graphics |
| Audio card: | HD audio Compatible with MS Sound Compatible with Sound Blaster Pro |
| Speakers: | Built-in Acer 3DSonic stereo speakers Built-in stereo speakers |
| Screen size: | 14.1" |
| Screen resolution: | 1280 x 800 |
| Screen aspect ratio: | Widescreen |
| Screen type: | Acer CrystalBrite TFT LCD [1] TFT LCD [1] |
| Hard disk drive: | 40GB or larger drive |
| CD-ROM/DVD/Optical drive: | 24x DVD/CD-RW combo drive [1] 8x DVD-Super Multi double-layer drive [1] |
| Pointing device: | Touchpad |
| Webcam: | Acer OrbiCam 0.31 megapixel web camera [1] |
| Microphone: | Built-in |
| Card reader: | MMC MS MS PRO SD xD |
| PCMCIA slots: | 1 x PCCard Type II |
| Modem: | 56K ITU V.92 modem |
| LAN: | 10/100Mb |
| External ports: | 1 x Audio Headphones/Speakers/Line-out with S/PDIF support 1 x Audio Mic/Line-in 1 x S-Video/TV-out 1 x VGA 3 x USB 2.0 |
| Dimensions: | 340.4mm x 251mm x 27.9mm/34.8mm (13.4" x 9.88" x 1.1"/1.37") |
| Weight: | 5.28lb |
| Battery: | 4-cell Li-Ion battery (24.8W, 2000mAh) 6-cell Li-Ion battery (44.6W, 4000mAh) 1.5-hour battery life (with 4-cell battery) 2.6-hour battery life (with 6-cell battery) |
| Operating System(s): | Linpus Linux Windows Media Center 2005 with UR2 Windows XP Home with SP2 Windows XP Professional with SP2 |
| Included accessories: | 100V - 240V AC adapter |
DOWNLOAD DRIVER ACER ASPIRE 3020
WIRELESS LAN Foxconn
WIRELESS LAN Broadcom
