SPESIFIKASI DRIVER ACER ASPIRE 1800
SPESIFIKASI ACER ASPIRE 1800
| Chipset: | Intel 915P Express |
| Front Side Bus: | 800 MHz FSB |
| Installed memory: | 512MB |
| Maximum supported memory: | 2GB |
| Video card: | ATI Radeon Mobility X600 64MB video RAM |
| Audio card: | Compatible with MS Sound Compatible with Sound Blaster Pro |
| Speakers: | Built-in |
| Screen size: | 17" |
| Screen resolution: | 1440 x 900 (16.7 million colors) |
| Screen aspect ratio: | 16:10 |
| Screen type: | TFT |
| Hard disk drive: | 40GB or larger drive |
| Hard disk features: | ATA/100 |
| Floppy drive: | None |
| CD-ROM/DVD/Optical drive: | DVD-Super multi drive [1] DVD/CD-RW combo drive [1] |
| Pointing device: | Touchpad |
| PCMCIA slots: | 1 x PCCard Type II ENE CB1410 CardBus PCCard controller |
| Modem: | 56K ITU V.92 data/fax modem |
| LAN: | 1Gb |
| External ports: | 1 x Audio Mic/Line-in 1 x FIR 1 x Headphone/Speakers/Line-out 1 x IEEE 1394 1 x S-Video 1 x VGA 4 x USB 2.0 |
| Dimensions: | 383.5mm x 278.4mm x 45mm (15.1" x 10.96" x 1.77") |
| Weight: | 9.91lb (with primary battery) |
| Battery: | Li-Ion battery |
| Operating System(s): | Windows XP Home Windows XP Professional |
| Included accessories: | 100V - 240V AC adapter |
| Warranty: | 1-year limited warranty |
DOWNLOAD DRIVER ACER ASPIRE 1800
