SPESIFIKASI DRIVER ACER ASPIRE 1680
SPESIFIKASI ACER ASPIRE 1680
| Chipset: | Intel 855GME |
| Front Side Bus: | 400 MHz FSB |
| Installed memory: | 1GB 512MB |
| Maximum supported memory: | 2GB |
| Video card: | ATI Radeon Mobility 9700 [1] Intel 855GME [1] 64MB of shared RAM |
| Audio card: | Compatible with MS Sound Compatible with Sound Blaster Pro |
| Speakers: | Built-in |
| Screen size: | 15" [1] 15.4" [1] |
| Screen resolution: | 1024 x 768 (16.7 million colors) [1] 1280 x 800 (16.7 million colors) [1] |
| Screen aspect ratio: | Standard [1] Widescreen [1] |
| Screen type: | TFT |
| Hard disk drive: | 40GB or larger drive |
| Hard disk features: | ATA/100 |
| Floppy drive: | None |
| CD-ROM/DVD/Optical drive: | DVD Super Multi drive [1] DVD-Dual drive [1] DVD/CD-RW combo drive [1] |
| Pointing device: | Touchpad |
| PCMCIA slots: | 1 x PCCard Type II TI PC7411 PCCard controller |
| Modem: | 56K ITU V.92 data/fax modem |
| LAN: | 10/100Mb |
| Wi-Fi: | 802.11b/g |
| External ports: | 1 x Audio Mic/Line-in 1 x FIR 1 x Headphone/Speakers/Line-out 1 x IEEE 1394 1 x S-Video/TV-out 1 x VGA 3 x USB 2.0 |
| Dimensions: | 360.7mm x 271.8mm x 27.9mm (14.2" x 10.7" x 1.1") |
| Weight: | 6.34lb (with primary battery) |
| Battery: | 8-cell Li-Ion battery 1.5-hour rapid charge 3.5-hour in-use charge |
| Operating System(s): | Windows XP Home with SP2 |
| Included accessories: | 100V - 240V AC adapter |
| Warranty: | 1-year limited warranty |
DRIVER ACER ASPIRE 1680
WIRELESS LAN INTEL
WIRELESS LAN DRIVER AMBIT
