SPESIFIKASI DOWNLOAD ACER ASPIRE 2430
SPESIFIKASI ACER ASPIRE 2430
| Chipset: | Intel GL40 Express |
| Front Side Bus: | 667 MHz FSB |
| Installed memory: | Up to 2GB |
| Maximum supported memory: | 4GB |
| Memory type: | SODIMM DDR2-667 |
| Video card: | Intel Graphics Media Accelerator 4500M 64MB of dedicated system RAM Up to 1695MB of shared system RAM |
| Video features: | Integrated 3D graphics Microsoft DirectX 10 |
| Audio card: | HD audio Compatible with MS Sound |
| Speakers: | Built-in stereo speakers S/PDIF support for digital speakers |
| Screen size: | 12.1" |
| Screen resolution: | 1280 x 800 |
| Screen aspect ratio: | Widescreen |
| Screen type: | Acer CrystalBrite TFT LCD |
| Hard disk drive: | 120GB 160GB 250GB 320GB or larger drive |
| CD-ROM/DVD/Optical drive: | 8x DVD-Super Multi double-layer drive [1] DVD/CD-RW combo drive [1] |
| Pointing device: | Touchpad |
| Webcam: | Acer Crystal Eye web camera |
| Microphone: | Built-in stereo microphones |
| Card reader: | MMC MS MS PRO SD XD |
| PCMCIA slots: | 1 x ExpressCard/54 1 x ExpressCard/54 |
| Modem: | 56K ITU V.92 modem |
| LAN: | 1Gb [1] |
| Wi-Fi: | 802.11b/g [1] 802.11b/g/Draft-N [1] Acer InviLink |
| Bluetooth: | Bluetooth 2.0+EDR [1] |
| External ports: | 1 x Acer EasyPort IV 1 x Audio Headphones/Speakers/Line-out with S/PDIF support 1 x Audio Line-in 1 x Audio Mic-in 1 x RJ-11 [1] 1 x RJ-45 1 x VGA 3 x USB 2.0 |
| Dimensions: | 304.8mm x 228.6mm x 35.6mm/40.6mm (12" x 9" x 1.4"/1.6") |
| Weight: | 4.6lb (with 6-cell battery) |
| Battery: | 6-cell Li-ion battery (48.8W, 4400mAh) 3-hour battery life 2.5-hour rapid charge 3.5-hour in-use charge |
| Operating System(s): | Windows Vista Home Basic with SP1 Windows Vista Home Premium with SP1 |
| Included accessories: | 100V - 240V AC adapter |
DOWNLOAD DRIVER ACER ASPIRE 2430
TOUCHPAD ALPS
TOUCHPAD SYNAPTICS
WIRELESS LAN ATHERIOS
WIRELESS LAN BROADCOM
WIRELESS LAN RALINK
WIRELESS LAN INTEL
