DRIVER ACER ASPIRE 1360
| Chipset: | VIA K8N800 |
| Front Side Bus: | 333 MHz FSB |
| Installed memory: | 512MB |
| Maximum supported memory: | 2GB |
| Video card: | UniChrome Pro IGP 64MB of shared video RAM |
| Audio card: | Compatible with MS Sound Compatible with Sound Blaster Pro |
| Speakers: | Built-in |
| Screen size: | 15" [1] 15.4" [1] |
| Screen resolution: | 1024 x 768 (16.7 million colors) [1] 1280 x 800 (16.7 million colors) [1] |
| Screen aspect ratio: | Standard [1] Widescreen [1] |
| Screen type: | TFT |
| Hard disk drive: | 40GB or larger drive |
| Hard disk features: | ATA/100 |
| Floppy drive: | None |
| CD-ROM/DVD/Optical drive: | DVD-Dual drive [1] DVD/CD-RW combo drive [1] |
| Pointing device: | Touchpad |
| PCMCIA slots: | TI PCI 7420 PCCard controller |
| Modem: | 56K ITU V.92 data/fax modem |
| LAN: | 10/100Mb |
| External ports: | 1 x Audio Headphones/Speakers/Line-out 1 x Audio Mic/Line-in 1 x FIR 1 x IEEE 1394 1 x Parallel 1 x S-Video/TV-out 1 x VGA 4 x USB 2.0 |
| Dimensions: | 360.7mm x 292.1mm x 45.7mm (14.2" x 11.5" x 1.8") |
| Weight: | 7.9lb (with primary battery) |
| Battery: | Li-Ion battery |
| Operating System(s): | Windows XP Home Windows XP Professional |
| Included accessories: | 100V - 240V AC adapter |
DOWNLOAD DRIVER ACER ASPIRE 1360
